Nick Hornby – Fever Pitch

„Fever Pitch” (w polskim tłumaczeniu: „Futbolowa Gorączka”) autorstwa Nicka Hornby’ego jest książką, którą od dawna chciałem przeczytać. Bardzo się zatem ucieszyłem, gdy nadarzyła się okazja do zdobycia powieści w jej oryginalnym języku.

Nie ma wielu dobrych książek traktujących o piłce nożnej. Umieszczone na okładce słowa „The best football book ever written” („Najlepsza książka o piłce nożnej, jaka kiedykolwiek powstała”) wysoko stawiają poprzeczkę, ale recenzje wcale nie okazały się przesadzone. Lekki, przyjemny styl Hornby’ego sprawił, że pozycja ta z powodzeniem umiliła mi wakacyjny wyjazd nad morze.

Powszechnie zachwalana przez środowisko piłkarskie opowieść nie daje się łatwo sklasyfikować. Najbliżej jej chyba do autobiografii, ale nosi w sobie również liczne znamiona reportażu. Cechą, która wyróżnia „Futbolową gorączkę” wśród typowych książek piłkarskich jest podmiot, stojący w centrum uwagi. Cała historia jest bowiem opowiadana nie z punktu widzenia osoby znanej za swoje osiągnięcia sportowe, a z perspektywy fanatycznego kibica klubu piłkarskiego. Pisze on o swoim życiu przez pryzmat kolejnych spotkań rozgrywanych przez londyński Arsenal.

Fakt, iż Nick Hornby jest fanem właśnie „Kanonierów” nie ma tu większego znaczenia – jego rozterki w świetny sposób odwzorowują to, co w mniejszym lub większym stopniu przeżywa każdy amator piłki kopanej. Ja, jako sympatyk drużyny zaciekle rywalizującej z Arsenalem, bawiłem się świetnie podczas lektury. Z pewnością wielu z nas, kibiców, uśmiechnie się pod nosem czytając o nauce geografii wspomaganej meczami wyjazdowymi ukochanego klubu. Twórca nie ucieka w swej powieści od trudnych tematów, które towarzyszą środowisku kibicowskiemu, takich jak rasizm i przemoc na stadionach. Dokładnie przedstawia tragedie, jakie miały miejsce na Heysel i Hillsborough, odnosząc się do reform wprowadzonych w odpowiedzi na te wydarzenia.

Mimo, że głównym tematem książki jest przywiązanie autora do stołecznego klubu, w „Futbolowej gorączce” najważniejszym wątkiem wydaje się być ten nieco ukryty. Autor opisując swoje dzieciństwo, młodość i wstęp do dorosłości ukazuje nam nie tylko życie, które toczył na trybunach Highbury i przed telewizorem, ale przede wszystkim historię dorastania dziecka z rodziny rozwiedzionej. Książka przybliża nam również perypetie, z jakimi musi zmierzyć się dziewczyna, spotykająca się z człowiekiem uzależnionym od futbolu.

Dzieło Nicka Hornby’ego jest pozycją obowiązkową dla każdego fana piłki nożnej, oraz wartą polecenia dla wszystkich pozostałych. Okraszona sporą  dawką dobrego humoru i napisana niezwykle przystępnym językiem książka zasługuje na najwyższe noty. Dla mnie mistrzostwo w swojej klasie!

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Nick Hornby – Fever Pitch

  1. Co prawda moje zainteresowanie piłką nożną jest wielce ograniczone, ale czemu nie przeczytać najlepszej książki traktującej o piłce właśnie? :> Zapiszę sobie tytuł i poszukam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s