Wiesław Pasławski – Szynkadela – produkt polski

„Szynkadela – produkt polski” to przepełniona groteskowym humorem, wywołująca szczery śmiech opowieść o nietypowej tematyce. Wiesław Pasławski bierze bowiem pod lupę… zakład mięsny, będący w okresie burzliwych zmian.

W tej książce obowiązuje chyba tylko jedna zasada – jeśli coś może się nie udać, to z całą pewnością się nie uda. Nagromadzenie nieszczęśliwych wypadków przywodzi na myśl niesamowite książki Edmunda Niziurskiego, które jeszcze kilka lat temu wręcz „połykałem” jednym tchem. Z „Szynkadeli” aż wyciekają absurd i niedorzeczność, ale sprawia to, że tę lekturę czyta się wyjątkowo przyjemnie. Należy tu pochwalić niezwykle rozbudowaną wyobraźnię autora, który był w stanie wymyślić dla swoich bohaterów tak specyficzne przeciwności losu.

Książka ma na dobrą sprawę trzech głównych bohaterów: Zenona Orłowskiego, kontrowersyjnego prezesa zakładu BykRol, Michała Kazimierskiego – dobrodusznego, naiwnego chłopa, właściciela byka, który to jest przyczyną wielu perypetii i splata ze sobą losy postaci, oraz Antka Świdra – stereotypowego polskiego mechanika, który za flaszkę wódki zrobi wszystko, a nawet więcej. Zderzenie tych trzech osobowości okazuje się być niezwykle płodne. Trzej panowie przypadkiem mają szansę zmienić pozycję Polski na gospodarczej mapie świata, ale… tam gdzie są wielkie pieniądze, tam pojawiają się i nieczyste praktyki. Zadziwiające może być to, jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, aby drugiemu się nie powiodło.

Mimo sielankowego, humorystycznego charakteru powieści, zbliżając się do końca autor w umiejętny sposób buduje napięcie i szybkim rozwojem zdarzeń nie pozwala odłożyć książki przed zakończeniem. Wprowadzony element akcji nie burzy spójności fabuły, wręcz przeciwnie – odpowiednio skonstruowany pozwala domknąć wszystkie wątki. Do samego końca książki nie opuszcza też pogodny dowcip.

Z utworu wyłania się przesłanie, że Polacy są narodem, który mógłby naprawdę wiele osiągnąć, gdyby tylko nie był tak skupiony na rzucaniu sobie nawzajem kłód pod nogi. Powieść Wiesława Pasławskiego zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, z przyjemnością wystawiam tej książce notę 9/10.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Wiesław Pasławski – Szynkadela – produkt polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s